HLAVNÍ STRÁNKA

Školní rok 2024/2025 bude začínat již v nové opravené budově Pštrossova 15, Praha 1.

Škola v hudebním oboru nabízí výuku na tyto hudební nástroje a zpěv:

klavír, varhany, zobcová flétna, příčná flétna, klarinet, saxofon, hoboj, fagot, trubka, housle, viola, violoncello, kytara, zpěv klasický i populární a sborový zpěv.
klavír
Do hudebního oboru přijímáme děti od 5 do 7 let. Hlásit se mohou však i děti starší, které podle věku, talentu a předpokladů ke studiu buď zařazujeme do vyšších ročníků nebo u nich v průběhu studia slučujeme ročníky, tzv. kontrakce ročníků.
Výuka je uspořádána podle věku žáků do těchto stupňů:

Přípravné studium

je pro děti od 5-7 let. Přijímány jsou děti, které prokáží předpoklady pro rozvinutí hudebního talentu.
Výuka začíná kolektivním předmětem s původním názvem Přípravná hudební výchova nově Přípravná hudební a pohybová výchova. Studium zahrnuje z poloviny složku hudební a z poloviny složku pohybovou. Díky nové budově, kde oba obory budou pod jednou střechou tímto nejmenším dětem nabízíme takto plnohodnotné vzdělávání. Délka studia je 1 - 2 roky.

Základní studium 1. stupně

Dříve než je žák přijat do základního studia, vykonává talentovou zkoušku. Studium je určeno dětem od 7 let a jeho délka je 7 let.

V 1. ročníku začínají všechny děti studium hudebního nástroje i zpěvu v kombinaci s povinným předmětem Sborový zpěv. Od 2. ročníku pak nahradí povinný předmět sborový zpěv Hudební nauka. Hudební nauka má na naší škole celkem čtyři ročníky.
Ve 4. a 5. ročníku, kdy děti již mají dostatečné hráčské zkušenosti nastupuje předmět Kolektivní interpretace. Zde mohou žáci vybírat z nabídky komorních souborů nebo Sborového zpěvu II, který pak daný rok žák navštěvuje. Druhou variantou je možnost souhry s jiným žákem, klavíristé mohou se věnovat čtyřruční hře. Pokud si nebudete jisti, poradte se se svým vyučujícím.
Nedílnou součástí výuky po celou dobu studia je předmět Kulturní praxe, jehož cílem je pěstovat vztah ke kultuře a kulturnosti. V rámci tohoto předmětu škola nabízí návštěvy zajímavých míst spojených s kulturou v Praze.
Studium 1. stupně je ukončeno závěrečnou zkouškou nebo absolventským vystoupením.

První stupeň má jistý předěl a to po 3. ročníku, kdy je hodnocen zájem žáka a jeho studijní výsledky.
V případě, kdy žák vykazuje slabší výsledky, vyučující informuje rodiče i vedení školy a společně hledají další cestu.

Základní studium 2. stupně

Studium je pro žáky, kteří absolvovali celý první stupeň s dobrými výsledky. Je určeno pro žáky starší 14 let. Délka studia je 4 roky.

Žáci 1. a 2. ročníku navštěvují k hodině nástroje předmět Poslechový seminář, který je vyučován jednou měsíčně v bloku dvou vyučovacích hodin. Zde se naši žáci seznamují s dějinami hudby s poslechem a výkladem v souvislostech. Ve třetím ročníku žáci navštěvují povinný předmět Kolektivní interpretace pro starší žáky.
Stejně jako na 1. stupni po celou dobu předmětem Kulturní praxe pěstujeme u žáků vztah ke kultuře. Studium je ukončeno závěrečnou zkouškou nebo absolventským vystoupením. Kromě povinných předmětů žáci mohou po celou dobu navštěvovat do naplnění kapacity souborů a orchestrů i předměty volitelné, jako je komorní hra, souborová, orchestrální hra a Komorní zpěv .

Studium pro dospělé

trvá 4 roky. Žákům je tvořen individuální studijní plán a úplata za vzdělání (školné) není dotovaná státem.
saxofony